Historia astrologii

Słowo „horoskop” wywodzi się z greki. W dosłownym tłumaczeniu oznacza on „podglądanie godziny”, „hora” to „godzina”, natomiast „skopein” oznacza „zaglądać”, „podglądać, „podpatrywać”.

W astrologii horoskopem nazywamy przepowiednię lub charakterystykę danej osoby, czy wydarzenia, sporządzone na podstawie układu ciał niebieskich według daty, godziny oraz miejsca. Tworzenie horoskopów to dziedzina pseudonaukowa.

Horoskop to metoda wróżbiarska, która jednak przez naukę nie jest uznawana. Mimo tego horoskopy cieszą się naprawdę ogromnąhistorii astrologii popularnością, a co więcej, dużo ludzi wierzy w to, co mówią.

Większość tych metod jednak drukowanych jest w gazetach – tam horoskopami zajmują się osoby, które kompletnie nie znają się na astrologii, jest to dla nich jedynie forma zabawy i łatwego zarobku.

Współcześni astrologowie opierają się na przedwiecznych metodach. Odczytując dany horoskop wykreślają i interpretują go indywidualnie poszczególnej osobie.

Do odczytania wykorzystują pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów.

Do prawidłowego odczytania horoskopu potrzebują: daty narodzin lub zdarzenia, godzinę oraz minuty, a także dane miejsce urodzenia (szerokość i długość geograficzna).

Horoskop: jak działa? Rodzaje horoskopów

ustalenia położeń ciał niebieskichMimo tego, iż ktoś urodził się w tym samym dniu, co ktoś inny, a nawet o podobnych godzinach – ich horoskopy będą różnić się radykalnie.

O horoskopie danej osoby świadczyć będzie położenie ciał niebieskich w domach Zodiak, a także odległości planet względem siebie.

Rzadko da się spotkać dwie osoby, których położenie ciał niebieskich w domach Zodiaku oraz odległości planet będą identyczne, graniczy to z cudem.

 

Horoskopów jest kilka rodzajów, a mianowicie:

  • chiński – jeden z najbardziej popularnych horoskopów. Wyróżnia go inne nazewnictwo znaków zodiaku. U nas znajdziemy raka, skorpiona, koziorożca itd. Chińscy astrologowie za odpowiedniki uznają dane zwierzęta, które mają mieć skojarzenia typowo kulturowe. Znaki zodiaku w Chinach to: szczur, smok, królik, świnia, kogut, tygrys, pies oraz małpa. Chiński horoskop jest także odczytywany nieco inaczej – nie bazuje się tutaj na miesiącu i godzinie urodzenia, tylko na roku.
  • egipski – Egipcjanie od zawsze swój system wierzeń opierali na wielobóstwie, tak też zostało do dzisiaj. Znaki zodiaku u nich zostały nazwane na cześć bogów, takich jak: Ozyrys, Hathor, Horus, Anubis, Amon, Ptach, Izyda itd.
  • celtycki – ten horoskop wywodzi się od kapłańskich druidów (lud, który upodobał sobie lasy – znaki zodiaku to nazwy poszczególnych drzew), takich jak: Cedr, Jodła, Wiąz, Jesion, Orzech, Jabłoń, Oliwka itd. Celtowie wierzyli, że każdy człowiek ma własne drzewo, które się nim opiekuje. U nich to drzewa były Aniołami Stróżami ludzi.
  • horoskop Majów – plemię te datowało rok inaczej. Dzielili go bowiem na 18 miesięcy, każdy miesiąc liczył po 20 dni. Charakteryzowali się oni również silną wiarą w przepowiednie. Swoje znaki zodiaku nazwali na cześć szlachetnych kamieni, takich jak: ametyst, rubin, onyx, czy diament. Według nich każdy z kamieni sprawował nad człowiekiem pieczę.

Horoskopy: rodzaje

Inne rodzaje horoskopów, w które wierzą dani ludzie, to także na przykład:

  • horoskop kwiatowy – nazwy znaków przyjmują oczywiście nazwy kwiatów, takich jak: Wrzos, Stokrotka, Ocet, Tulipan. Liczy się je podobnie jak nasze znaki zodiaku, jednak ich geneza jest niewyjaśniona.
  • japoński – datowany na okres średniowiecza.
  • ptasi – np. Jastrząb, czy Puchacz.
  • marokański – danemu znakowi zodiaku przypisywana jest dana część ludzkiego ciała.
  • cygański – poszczególne karty z talii, np. As Karo.
  • rzymski – nazywany jest appolińskim. Mówi się, iż powstał on za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Każdemu znakowi przypisuje się cyfrę oraz symbol będący znakiem owocu, np. Gruszka.

O co chodzi z horoskopem?

astrologia narodziłaLudzie potrzebują mieć coś, w co wierzyć będą na co dzień. Coś, co będzie ich prowadziło przez życie, przez każdy dzień.

Niektórzy wybierają wiarę w Boga, niektórzy wolą się wyżalić psychoterapeucie, niektórzy jednak wolą wybrać horoskop.

Tacy ludzie liczą na to, iż gwiazdy, planety, czy kamienie szlachetne, wpływają na ich życie.

Wierzą również, że medytacja z czakrami pozwoli ułatwić im dany dzień, dany egzamin, czy nawet pozbyć się bólu.

Mimo wszystko wiara w horoskop i tego typu rzeczy jest nieszkodliwa, a rzeczywiście dzięki mocy naszego rozumu, wyobraźni, czy danych kamieni, może okazać się skuteczna. Mocna wiara w dany element może czynić naprawdę wielkie cuda.

Kto wymyślił znak zodiaku?

zainteresowanie astrologiąZodiak to 12 gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka. Jest to dosłownie wielkie koło, które wytacza ruch Ziemi wokół słońca.

Środek Słońca przesuwa się po każdym z tych gwiazdozbiorów i zostaje w nim przez około miesiąc.

Pierwsze wzmianki o znakach zodiaku pojawiły się już tysiące lat temu, w Sumerze. To właśnie Sumerowie, około 3, czy 4 tysiące lat temu, nadali nazwy gwiazdozbiorom. Od nich pochodzą nazwy danych znaków zodiaku.

Na pomysł podziału gwiazdozbiorów na 12 części wpadli jednak astronomowie babilońscy około 500 lat p.n.e.

W czasach Sumerów gwiazdozbiór liczył o wiele więcej konstelacji, jednak babilońscy astronomowie uznali, iż niektóre, mniejsze konstelacje, powinny wchodzić w skład tych większych, jak na przykład Wielka Jaskółka.

Kiedy powstały horoskopy?

podręcznik astrologicznyHoroskopy zostały opracowane przez starożytnych Greków już tysiące lat temu. To właśnie z ich języka pochodzi słowo „horoskop”, jak zostało to wyjaśnione na początku tekstu.

Astrologia została wymyślona przez Greków (niektóre źródła jednak podają, iż wymyślili ją Babilończycy, a następnie została ona Grekom przedstawiona).

W języku greckim „astrologia” oznacza „naukę o gwiazdach”.

Uznaje się, iż starożytni Grecy byli pierwszymi ludźmi, którzy wpadli na pomysł, aby pozycję słońca i planet wykorzystać do przewidywania przyszłych zdarzeń w ludzkim życiu.

astrologię klasycznąNiektórzy naukowcy również opracowali i wierzą w daną koncepcję – ustawienie planet oraz gwiazd podczas narodzin dziecka mówi o jego przyszłych cechach oraz doświadczeniu.

Skąd się wzięły nazwy znaków zodiaku?

Nazwa danego znaku zodiaku odpowiada danemu wycinku koła – gwiazdozbioru. Znaki zodiaku zostały zaczerpnięte od nazw dwunastu konstelacji Zodiaku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *