Katarzynki, czyli andrzejki dla panów

Katarzynki to świąteczny zwyczaj obchodzony przez polskich kawalerów. Są one odpowiednikiem Andrzejek, czasu wróżb i licznych przesądów. Święto zastąpił sam Andrzejki, a wiara w magię w ostatnich latach słabnie.

święta katarzynaJest to jednak świetna okazja do dobrej zabawy. Sale balowe chętnie zorganizują bale i bale z tej okazji.

Katarzyny obchodzone jest w wigilię św. Jana. Katarzyna Aleksandryjska.

Panowie mają okazję spotkać się i sprawdzić, czy dzięki folklorowi uda im się w przyszłym roku zawrzeć związek małżeński, wzbogacić się, a nawet mieć dzieci.

Katarzynki 2022 będą obchodzone wieczorem 24-25 listopada.

W tym roku od czwartku do piątku. Andrzejki to tradycyjna noc wróżbiarska, która odbywa się w wigilię Andrzejki 29 listopada.

W zwyczaju katarzyńskim popularne jest również wykorzystywanie przez chłopców części kobiecego ubioru (np. fartucha) do wycierania się po kąpieli lub chowania części kobiecego ubioru pod poduszkę na noc.

zwyczaj celebrowania katarzynekZwyczaje te mają sprawić, że kawaler szybko wyjdzie za mąż, a jednocześnie będzie pracowitą i dobrą żoną.

Dziewczyny z kolei dorobiły się fortuny na specjalnie przygotowanych na tę okazję naleśnikach.

Kierunek, w którym dziewczęta mielą mąkę na kamieniu młyńskim, jest przeciwny do tradycyjnego kierunku, czyli w lewo.

Później z mąki i wody przyniesionej z ujścia potoku robili ciasto na naleśniki i kładli ciasto na podłodze, żeby wygłodniałe psy mogły wejść do pokoju – pani, której naleśniki zjadły psy, miała szybko wyjść za mąż.

dziewczynko wróżbyNajgorszy scenariusz został wyjaśniony, gdy pies ugryzł kawałek ciasta i odszedł. Przewiduje się, że dziewczyna spotka nieszczęście lub zaręczy się, ale nie wyjdzie za mąż.

Wróżba – gałązka wiśni

Należy wyjść wieczorem na dwór i zrywać gałęzie z drzew (po trzy z każdego): wiśni, jabłoni, kasztanowca, lipy i inne z dowolnych dwóch drzew.

Umieść gałęzie w wazonie (każda w osobnym wazonie, trzy gałęzie). Gdy woda się skończy, uzupełniasz ją. Gałęzie stoją do Wigilii, 24 grudnia. Rano tego dnia zobaczysz, które gałęzie wyrosły.

Powinni wypuścić całą trójkę, ale niekoniecznie tego dnia – może być wcześniej.

Jeśli w wazonie zakwitnie tylko jedna gałązka, oznacza to spełnienie, ale będzie to wymagało wielu trudów. Jeśli dwa już kwitną – szczęśliwi, to będzie trochę opóźnione.

Jeśli kwitną wszystkie trzy gałęzie – szczęście i spełnienie w krótkim czasie. Nie można pomóc losowi, np. dodając nawóz.

 

Wróżba z imieniem

męski odpowiednik andrzejekPodobnie jak w przypadku wróżenia przez dziewczęta, ważne jest ustalenie imienia wybranej osoby w przyszłości.

Dlatego w Wigilię w dzień Katarzyny pod poduszką umieszczano kartki z imionami wszystkich dziewcząt mieszkających w okolicy.

Wylosowanie karty z imieniem danej dziewczyny w katarzyński poranek wskazuje, że w przyszłości będzie jedną z wybranych wróżek.

Wróżba ze świecą

Wosk należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Możesz użyć specjalnego pojemnika lub starej metalowej miski umieszczonej w garnku z wrzątkiem.

Nie należy tego robić bezpośrednio nad ogniem, ponieważ wosk może się zapalić.

Poczuj prawdziwą magię Andrzejki, wróżenie z naturalnego wosku. Ponieważ w starożytności pszczoły były uważane za święte stworzenia, a świece zdobiły ceremonie religijne, wosk otaczano wielką czcią i szacunkiem.

cnotliwych kawalerówWosk pszczeli jest również preferowany jako bardziej giętki niż zwykły wosk do świec, co czyni go lepszym materiałem budulcowym do odlewów.

Wróżba z kubkami

Na stole, pod tym samym kubkiem, kładziemy pierścień i krzyż. Trzeci kubek zostawiamy pusty.

Mieszamy kubki i wybieramy jeden z nich. Jeśli dama się przeżegnała, z pewnością miałaby przyszłość jako zakonnica. Jeśli znajdzie pustą szklankę, zamienia się w starą pannę. Obrączki ślubne to szczęście w małżeństwie.

Listki i igły

Popularne jest także podczas wróżb Andrzejkowych wymienianie przyszłych współmałżonków lub osób, które są w nas zakochane. Wspomniane już rzucanie za sobą skórki od jabłka to tylko jedna z nich. Możesz też przeczytać… Igły i liście.

zapomniane świętoCo to jest wróżenie z aceroli? Igły sosnowe (ewentualnie z innych „iglastych”) i ewentualne liście wrzuca się do wody.

Igły mogą często symbolizować mężczyzn, kawalerów, chłopców; liście – kobiety, dziewice, dziewice.

Jeśli igła i liść stykają się, oznacza to, że para się spotka lub będzie miała związek.

Możesz także czytać z dłoni: linie i fałdy wewnątrz nich powiedzą ci więcej o twojej długowieczności (od palca wskazującego do nadgarstka), liczbie relacji, które będziesz mieć) oraz intensywności twojej wrażliwości emocjonalnej.

Wróżba z sucharkami

Gdy tylko mężczyzna się obudził, wyciągnął jedną i powiedział: „Wróż błogosławieństwa wybranej, żonie i przyszłej kochance. Wyciągnąłem cztery karty z jej imieniem.

Popularne jest również wróżenie z kubków. pod nimi rysowane są symbole m.in. małżeństwa (jak obrączka) czy stagnacji (pusty kielich).

śluby czystościLosowaniu towarzyszy zwykle rymowanka: „Kasiu, daj mi znać, co się ze mną dzieje. „Po Katarzynce i wieczorze pełnym wróżb chłopcy spotykają się na śniadaniu. Każdy dostaje ciastko. Który kawaler skończy pierwszy – on też powinien zakończyć swoje kawalerskie życie pierwszy.

Wróżba – pióro

W nocy 24 listopada, w wigilię Dnia Katarzyny, kawalerowie wkładają pod poduszkę ptasie piórko, które ma wywoływać prorocze sny o ich przyszłych żonach. Więc jeśli mężczyzna marzy o białej kurze, poślubi młodą kobietę.

Czarna kura oznacza wdowę, a więc starszą pannę młodą, podczas gdy kura z kurami oznacza wdowę i dzieci. Jeśli sowa pojawia się we śnie chłopca, jest symbolem mądrej żony, ale… niezbyt ładnej lub (innymi słowy) niezbyt pochlebnej.

bożego narodzeniaGołąb pierwotnie oznaczał piękną, ale głupią pannę młodą. Kogut we śnie wskazuje, że ślub młodego mężczyzny w ogóle się nie odbędzie w tym roku.

Sny o przyszłej żonie

Bardzo ważną rolę odgrywały tu sny. Aby ujrzeć we śnie swoją wybrankę, mężczyzna musiał po kąpieli wytrzeć się damską koszulą i najlepiej jeszcze w niej zasnąć.

Sen w damskiej koszuli miał też zapewnić mężczyźnie powodzenie u panien.

Pod poduszką natomiast umieszczano damską bieliznę stąd przysłowie: ”W noc św Katarzyny pod poduszką są dziewczyny.” Sen mógł wskazywać skąd może pochodzić przyszła żona.

Wyśniony pojazd lub droga wskazywały że wybranka będzie z innej miejscowości, a płot symbolizował bliskie sąsiedztwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *