Mikołajki

Zarówno dzieci, jak i… dorośli nie mogą się doczekać tego dnia! Co roku 6 grudnia obchodzimy Mikołajki, dzień obdarowywania się prezentami.

Nieodłącznym elementem tego dnia jest oczywiście postać Świętego Mikołaja, którego zdecydowanej większości z nas kojarzy się przede wszystkim z jego charakterystycznym czerwonym ubraniem i długą siwą brodą.

zwyczaj wręczania prezentówJaka jest prawdziwa historia tego świętego? Dlaczego jest tak popularny? Sprawdź to! 

Mikołajki skąd wziął się zwyczaj ich obchodzenia?

życiu świętego mikołajaZwyczaj świętowania i wymiany prezentów w tym czasie związany jest z legendami o postaci Świętego Mikołaja.

Przynosi dzieciom prezenty, zwykle małe zabawki, słodycze itp. Wręczanie prezentów 6 grudnia wiąże się z historią sięgającą X wieku.

To średniowieczna opowieść o życiu biskupa Miry, który 6 grudnia obdarowywał dzieci i opiekował się najbardziej potrzebującymi.

Obecnie Mikołajki są kontynuacją tej tradycji, ale w nieco zmienionej formie.

W nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj pozostawi prezenty dla grzecznych dzieci pod poduszkami, w butach lub skarpetkach wiszących przy kominku i nie tylko.

Mikołajki – skąd zwyczaj dawania prezentów?

mikołaja mikołajkiWiele, wiele lat temu  Mikołaj urodził się daleko (w Azji Mniejszej). Zgadza się, ten, który później został świętym!

Mimo młodego wieku jest bardzo szlachetny, pomocny i pokorny.

Po śmierci rodziców młody człowiek myślał, że jest wielu ludzi w gorszej sytuacji niż on: chorzy, biedni, bezdomni.

Co on zrobił? Rozdał cały swój odziedziczony majątek, oczywiście niemały, potrzebującym.

Wpadł na pomysł, że najlepiej będzie dawać prezenty po cichu, anonimowo i skromnie. 6 grudniaPrzemycał ludziom prezenty i pieniądze i po prostu znikał.

Tak narodziła się jedna z najpiękniejszych historii, w której dobroć jest na pierwszym miejscu, a głównym bohaterem jest Święty Mikołaj.

Nic dziwnego, nawiasem mówiąc, jest uważany za świętego!

Listy do świętego Mikołaja. Jedno dziecko ma wyjątkową prośbę

swoich bliskich drobnymi upominkamiPrzez cały grudzień zarówno dzieci, jak i dorośli piszą do niego, wyrażając swoje najgłębsze życzenia i pragnienia, ufając, że jedno z nich się spełni.

Może to też jest rok, w którym do niego piszemy?

Oczywiście jest to marzenie głęboko w naszych sercach, które było ukryte przez cały rok!

Ale najpierw krótko opowiedzmy Mikołajowi naszą historię. Grzeczność każe nam się przedstawić, czy to na rysunku, czy na piśmie.

święto mikołajaMożemy narysować własne portrety lub karykatury. Nie ograniczajmy wyobraźni, poznajmy się i polubmy.

Piszmy o tym, czego pragniemy i dlaczego nasi bliscy tak wiele dla nas znaczą.

A może sami chcemy podarować coś naszym świątecznym bohaterom?

Nie tylko dzieci mogą pisać listy do Świętego Mikołaja, dorośli też! Dlatego mamy pełen asortyment.

Wytnij, wklej, wyszydełkuj coś, spróbujmy coś narysować lub podzielmy się którymś z naszych pomysłów.

zwyczaj wieszania skarpetekKto powiedział, że nie możemy odwzajemnić prezentów, które od niego otrzymujemy co roku? Święty Mikołaj to też człowiek.

Kiedy Twoje dziecko jest małe, możesz napisać list do Świętego Mikołaja z pytaniami i listą prezentów.

Postaw go na parapecie lub balkonie obok upieczonych ciasteczek i szklanki mleka, aby Mikołaj mógł się nasycić przed dalszą podróżą.

wigilię bożego narodzeniaPamiętaj tylko o odpowiednim ustawieniu całej sceny, pozostawieniu na noc okruchów na parapecie, a przede wszystkim zabraniu listu!

Możesz też na nie odpowiedzieć, ale nie pisz tego odręcznie.

Kilka mokrych śladów butów śnieżnych na podłodze również pobudzi wyobraźnię dzieci, które będą miały dobry powód do zachowywania się przez cały rok.

Małe dzieci mogą rysować, co chcą. Istnieje również możliwość wysłania takich pism na prawdziwy adres i otrzymania odpowiedzi.

przynosi prezenty dzieciomListopad to najlepszy czas na wysłanie wiadomości, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało odpowiedź w okolicach Bożego Narodzenia.

Tak jak rezerwacja miejsca na jednym z wielu spektakli w teatrze czy świetlicy z okazji Mikołajek.

Będąc w dużych centrach handlowych, Santa’s Elbow jest zawsze dostępny dla spóźnialskich.

Wspomnienie św. Mikołaja. Do XIX wieku był to dzień wolny

mikołajki przypadająJego wizerunek bardzo się zmieniał na przestrzeni wieków. Pierwotnie jako kapłan miał laskę, mitrę i długie czerwone szaty biskupie.

Obecnie najczęściej spotykanym wizerunkiem Świętego Mikołaja jest starzec z siwą brodą i dużym brzuchem, ubrany w czerwony płaszcz i spiczasty kapelusz.

Jeździ saniami, przynosi prezenty i zostawia je w pończochach zwisających z komina, co jest oczywistym nawiązaniem do legendy o biednym ojcu trzech panien. W zamian oczekiwał tylko ciasteczek, żeby mógł jeść w biegu.

zwyczaj wynoszenia dyrektora szkołyDlaczego jest taka zmiana? Oczywiście w celach marketingowych. W 1932 roku Coca-Cola uznała, że wizerunek biskupa jest zbyt poważny, by go reklamować, więc poprosiła amerykańskiego artystę Freda Misona o zaprojektowanie nowego wizerunku tej postaci.

W szkołach, przedszkolach i świetlicach Mikołajki obchodzone są uroczyście co roku 6 grudnia. Święty Mikołaj zazwyczaj sam przychodzi do najmłodszych dzieci i wręcza im prezenty.

W szkołach tradycyjnie przed Mikołajkami odbywa się loteria, podczas której każdy uczeń losuje imię swojego kolegi z klasy, który zostanie Świętym Mikołajem.

Jego zadaniem jest zakup prezentu dla przypadkowej osoby w uzgodnionej wcześniej przez wszystkich uczniów kwocie. Zgodnie z tradycją, 6 grudnia wszyscy w klasie wymienią się prezentami.

Zwyczaje mikołajkowe. Nie wszystkich odwiedza miły, starszy pan

6 grudniaW międzyczasie narodziła się kolejna ciekawa tradycja. Chodzi o to, gdzie nasi ulubieni święci powinni zostawiać prezenty dla najmłodszych. W końcu sam tego nie zrobi!

Dawno temu w Holandii kładło się buty na noc przy kominku. Rano okazało się, że Święty Mikołaj napchał ich wszystkich cukierkami.

W innych domach przy kominku zostawiał prezenty.

W Austrii dobrze jest położyć buty na… parapecie, żeby święty był bardziej dostępny. W Czechach dzieci wieszają skarpetki przy oknach. W Polsce prezenty najczęściej umieszcza się pod poduszką: w nocy, kiedy dzieci śpią.

publiczne wręczenia prezentówPoranną radość ze znalezienia prezentu trudno opisać, wielu z nas ma wspomnienia z dzieciństwa.

To, gdzie znajdziemy nasze prezenty w tym roku, może nie mieć większego znaczenia.

Czy to pod poduszką, przy drzwiach czy na stole.

Chodzi o to, aby prezenty były skromne, nawet niewielkie. Warto podążać za tradycją Świętego Mikołaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *