Autor:

Aromaterapia na czym polega?

Aromaterapia jest często potocznie klasyfikowana jako część tego, co nazywa się medycyną. Niekonwencjonalne, ale to błędny punkt widzenia.

Terapia olejkami eterycznymi wykorzystywana jest również w medycynie tradycyjnej, gdyż jest to poważna dziedzina nauki, której początki sięgają początków IV tysiąclecia p.n.e.

olejek różanyDzisiejsze postrzeganie aromaterapii klasyfikuje ją jako integralną część medycyny naturalnej, która może wspomagać proces gojenia oraz widocznie przynosić ulgę i poprawiać stan zdrowia pacjenta.

Olejki eteryczne to skoncentrowane substancje roślinne, dlatego nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę.

Należy je każdorazowo rozcieńczać, ponieważ olejki zawierają substancje aktywne, które mogą powodować podrażnienia.

olejek eukaliptusowyPrzed nałożeniem olejku na skórę należy rozcieńczyć wodą proporcję 5-7 kropli olejku na pół szklanki wody.

Zazwyczaj liczba kropel zależy od sposobu aplikacji. W przypadku korzystania z kominka aromaterapeutycznego należy zaaplikować od 5 do 10 kropli.

Do kąpieli można użyć od 10 do 15 kropli. Podczas masażu wskazane jest upuszczenie 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.

Podczas stosowania olejku należy unikać kontaktu substancji z oczami, nosem i ustami. Wszystkie olejki eteryczne należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

olejek lawendowy To najważniejsze zasady wydane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapii.

Kolejną zasadą aromaterapii jest używanie wyłącznie olejków, które są dla nas w 100% odpowiednie.

Po drugie, trzeba też pamiętać, że stosując olejki, nie należy mieszać więcej niż 5 olejków jednocześnie.

Olejków eterycznych nie należy przyjmować doustnie. Jeśli po raz pierwszy korzystasz z aromaterapii lub konkretnego olejku, warto wykonać 12-godzinny test alergiczny.

Następnie rozpuść jedną kroplę olejku lub mieszanki w jednej łyżce oleju roślinnego i wmasuj w skórę za uszami lub na grzbiecie nosa.

Aromaterapia – długa historia i teraźniejszość

kropel olejku eterycznegoTermin aromaterapia został po raz pierwszy użyty przez francuskiego chemika Rene-Maurice’a Gatefosse’a, który natknął się na lecznicze właściwości olejku lawendowego, zanurzając w nim poparzone dłonie.

Udowodniono, że znacznie przyspiesza gojenie i regenerację skóry.

Umożliwiło to naukowcom zbadanie właściwości zdrowotnych olejków eterycznych i korzyści płynących z substancji roślinnych.

leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznychChociaż aromaterapia jest mniej lub bardziej popularna od XX wieku, ludzie znają ją od bardzo odległych czasów – najwcześniejsze wzmianki o wykorzystaniu zapachu do celów leczniczych pochodzą z czasów sumeryjskich, około 3000 lat pne.

Wymienione w tych zapisach mieszanki botaniczne to między innymi tymianek i mirt.

Obecnie ta dziedzina medycyny rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w Europie Zachodniej, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

drzewa herbacianegoKleopatra od dawna zna się na aromaterapii.

Położyła płatki róż na poduszce i pozwoliła, by ich zapach ukoił jej nerwy i ukołysał do snu.

Z drugiej strony Hipokrates polecał swoim pacjentom lecznicze zapachy olejków eterycznych do codziennej pielęgnacji i leczenia różnych dolegliwości.

 

Aromaterapia obecnie

krople olejkuAromaterapia to leczenie zapachu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to metoda zaliczana do medycyny tradycyjnej.

Nie ma również wystarczających badań, aby udowodnić, że jest skuteczny w leczeniu choroby.

Wykazano jednak, że pomaga złagodzić niektóre dolegliwości. W aromaterapii substancjami leczniczymi są naturalne olejki eteryczne.

Obecne w nich chemikalia dostają się do organizmu przez drogi oddechowe.

nawilżacz powietrzaPo dotarciu do układu oddechowego przenikają przez błony śluzowe i wraz z krwią są transportowane do tkanek i narządów wewnętrznych.

Podczas aromaterapii odpowiednie bodźce przemieszczają się z opuszek węchowych do układu limbicznego mózgu.

To część układu nerwowego odpowiedzialna za emocje.

Substancje stosowane w aromaterapii mają zatem działanie pobudzające, wyciszające, wyciszające i relaksujące. Jeśli aromaterapia przybiera formę masażu, składniki aktywne dostają się do organizmu również przez skórę.

olejek rozmarynowyOdpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą stanowić skuteczne wsparcie przy różnych dolegliwościach, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Wdychanie olejków eterycznych jest łatwe: wystarczy wlać kilka kropli do miski z gorącą wodą, inhalatora lub dyfuzora i wziąć kilka oddechów, aby poczuć pozytywne działanie olejku.

Należy jednak upewnić się, że stosowane olejki są rzeczywiście olejkami eterycznymi, a nie olejkami eterycznymi – w tym drugim przypadku nie ma korzyści terapeutycznych.

olejki cytrusoweKominki aromaterapeutyczne to najtańsze i najprostsze urządzenia.

Zwykle są wykonane z ceramiki lub kamienia. Mają miejsce na postawienie grzałki, a nad nią miska, do której wlewa się wosk zapachowy lub wlewa się trochę wody i wkrapla do niej olejki eteryczne.

Ogień podgrzewa wodę w misce, a woda odparowuje wraz z olejem, roznosząc aromat w powietrzu. Jest to najbardziej podstawowa metoda dyfuzji, ale efekt jest daleki od bardziej zaawansowanych form.

dodatkiem olejków eterycznychJest to szczególnie niekorzystne w przypadku olejków cytrusowych, podczas gdy w przypadku innych olejków warto się temu przyjrzeć, szukając niedrogiego rozwiązania.

Na czym polega aromaterapia?

Masaż aromaterapeutyczny może być masażem całego ciała lub masażem częściowym. Metoda ta wykorzystuje olejki eteryczne rozpuszczone w olejach roślinnych. Najpopularniejsze olejki do masażu to eukaliptusowy, ogórkowy, rozmarynowy i cyprysowy.

olejek eterycznyKąpiele aromaterapeutyczne, podobnie jak masaże, mogą być całościowe lub miejscowe (masaż aromaterapeutyczny).

Wystarczy dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego do ciepłej wody i zanurzyć się w wodzie na kilka minut.

Najpopularniejsze olejki do kąpieli to lawenda, cytryna i drzewo sandałowe. Aromaterapia klasyczna to trzecia najpopularniejsza metoda aromaterapii z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych roślin.

Sposobów jest kilka, ale zdecydowanie najbardziej popularnym jest kominek aromaterapeutyczny ogrzewany świecami, z których olejek rozprowadzany jest po całym pomieszczeniu.

Olejki eteryczne i aromaterapia zyskują obecnie na popularności, niezależnie od stosowanej metody. Wszystko dzięki szerokiej gamie zajęć w zgodzie z naturą.

Aromaterapia – najważniejsze zasady stosowania

przyjemny zapach
Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje wyłącznie naturalne środki, jednak może wiązać się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Przed pierwszym użyciem tego produktu na skórze warto wykonać próbę uczuleniową, aby uniknąć ewentualnych podrażnień.

Olejki eteryczne w postaci transdermalnej należy stosować ostrożnie, zwłaszcza jeśli stwierdzono u nich tendencje do uczuleń i podrażnień skóry.

Ten produkt jest ograniczony do istniejących chorób przewlekłych (takich jak padaczka, nadciśnienie, choroby płuc, rak), długotrwałego leczenia farmakologicznego, ciąży i laktacji.

Ważny jest również stosunek – zbyt duża ilość olejku eterycznego może prowadzić do negatywnych emocji, takich jak drażliwość, rozkojarzenie, nudności, zawroty głowy lub osłabienie.

Warto pamiętać, że czasami skutki uboczne nie są spowodowane manipulacją, ale złej jakości olejkami eterycznymi lub niewłaściwym przechowywaniem. Produkty najlepiej kupować od renomowanych producentów i sprzedawców, a przed użyciem przeczytać wszystkie najważniejsze informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *